Coat of Arms of the Cook Islands

 

Photo: Mr. Teina BishopMr. Nandi Tuaine GLASSIE

  • Member for Tengatangi-Areora-Ngatiarua
    Atiu, Southern Cook Islands
    Member of the COOK ISLANDS PARTY
    DOB:   21st May 1951
    POB:   Atiu, Cook Islands

Parliamentary Services:

Elected as a Member of the Parliament of the Cook Islands on the 26th September, 2006 Snap Election.

Ministerial Appointments:

An Ordinary Member of Parliament.

Committee Services:

Service Information:

Visits, Conferences and Delegations:

Represented the Cook Islands at the Asia-Pacific Parliamentary Union (APPU) Meeting in the Republic of Palau - September 2007.

Delegate to 54th CPA Conference, Kuala Lumpur, Malaysia - September 2008.

Delegate to 56th CPA Conference, Nairobi, Kenya - September 2010.

Community Services:

Education:

Personal:

Mr. Glassie lives in Rarotonga and has four sons.