Coat of Arms of the Cook Islands

 

Photo: Mr. Teina BishopHon. Jim MARURAI

  • Member for Ivirua
    Mangaia, Southern Cook Islands
    Member of the DEMOCRATIC PARTY
    DOB:   9th July 1947
    POB:    Mangaia, Cook Islands

Parliamentary Services:

First elected as a Member of Parliament of the Cook Islands in the by-Election for Ivirua, December 1994.  Re-elected in the 1999 and 2004 General Elections and recently on 26th September 2006, Snap Election. 

1997 to mid 1999 - Opposition Member

June to July 1999 - Cabinet Minister: Coalition One

July to October 1999 - Cabinet Minister: Coalition Two

Early October to mid November 1999 - Opposition Member

Mid November 1999 to February 2002 - Cabinet Minister: Coalition Three

Mid October 2002 - Cabinet Minister: Coalition Four

December 2004 - Prime Minister of the Cook Islands.

Ministerial Appointments:

Appointed Prime Minister since December 2004.

Portfolios includes:

1.       Office of the Prime Minister

·          National Research & Development Institute

·          National Sustainable Development Plan

·          National Development Council

2. Information & Technology

·          Telecommunications

·          Information Technology

3. Ministry of Education

4. National Human Resources Department

5. Office of the Head of State

6. Police Department

7. Public Service Commission

8. Broadcasting

9. Ombudsman

Committee Service:

Service Information:

HOD for Commerce, Mangaia College

Deputy Principal, Mangaia College

Principal Mangaia College, 1997

Office in Charge of EPS, Mangaia

CEO Mangaia Growers Association

Director of Labour and Employment

Documentation Officer, Public Service Commissioner

Clerk, Premier’s Department

Visits, Conferences and Delegations:

Attended the 2000 CPA General Conference, Great Britain.

Community Services:

Committee member of:

Ivirua Sports Club 1979-1998

Ivirua Tractor Committee 1991-1997

Puna Karanga Hall Committee 1996-1998

Education:

Attended Ivirua and Oneroa Primary school on Mangaia then to Tereora College, Rarotonga and Napier Boys High school, New Zealand for secondary school education.  Continued tertiary education at the University of Otago, New Zealand.

Personal:

Hon. Prime Minister has five (5) adult children from his first marriage.  His second wife, Maineangareu recently passed away.